LOGOSpojili sme tým JAPA  a tým kafkol a vytvorili sme pre Vás tento web.

 

Militarizácia svetového hospodárstva


MILITARIZACIA

Militarizácia je jedným z globálnych problémov sveta. Hrozí najmä tým, že môže dôjsť k zničeniu celého sveta. Ale sú aj iné dôvody na zastavenie militarizácie sveta. Sú to obrovské výdavky na zbrojenie, ktoré keby sa znížili mohli by sa použiť na riešenie globálnych problémov. V súčasnosti mnohé organizácie a štáty militarizáciu podporujú. Sú to napríklad Európska únia, ktorej štáty sa zaviazali k "zdokonaľovaniu" vojenskej kapacity, čo znamená, že zbrojenie je ústavným príkazom. Ďalšou takouto organizáciou je NATO, ktoré svojich členov taktiež žiada o zbrojenie. Mnohí ako dôvod uvádzajú terorizmus, proti ktorému sa treba brániť. Taktiež sa mnohé štáty zbroja kvôli tomu, že zbrane považujú za akísi "dôkaz sily".
Zbrojenie: Helma, kanady(obuv), maskáče(nohavice + bunda), zbraň(samopal, nôž, kolt/9mm pištol, bajonet), polnú výstroj, kapesník, polnú fľašu, nosný systém, Popripade lekárničku.


Militarizáciu niektoré štáty používajú ako zábranu pre emigrantov, to tak, že zbroja hranice. V minulosti bola militarizácia najmä kvôli 2 svetovým vojnám. Dnes je však výroba zbraní oveľa lacnejšia ako v minulom storočí, čo znamená, že zbrane už nebudú toľko vynášať.

Hrozbou je aj militarizácia polície, ktorá neraz svoju silu používa na nevinných občanov.
 
Treba teda povedať, že militarizáciu mnohé štáty zneužívajú na vlastné účely. Čím dosť hrozí 3. svetová vojna, ktorá by mohla spôsobiť zánik sveta.


Veľmi potrebná je konverzia. To znamená zníženie a postupné úplné zastavenie zbrojenia a využitie peňazí míňaných na militarizáciu pre civilné účely. Teda všetko je v rukách ľudí a mali by sa zamyslieť či je výroba zbraní nevyhnutná, aby to nezistili príliš neskoro .


STUDENÁ VOJNA

Koniec druhej svetovej vojny Druhá svetová vojna bola nepochybne jednou z najstrašnejších udalostí 20. Storočia, ktorú vyvolalo Nemecko na čele s Adolfom Hitlerom s úmyslom vytvoriť takzvanú "Tretiu ríšu". Tento celosvetový konflikt, do ktorého sa zapojilo 7. Decembra 1941 dokonca i USA si vyžiadalo 50 až 60 miliónov mŕtvych alebo nezvestných, z čoho veľkú časť tvorili i civilní obyvatelia. Táto vojna spustošila celú Európu a jej následky badať dodnes. V skratke možno povedať, že druhá svetová vojna bola v konečnom dôsledku konfliktom dvoch frontov. Na jednej strane poťahovali nitkami nacistické Nemecko, fašistické Taliansko, cisárske Japonsko a na druhej strane parlamentná demokracia USA, socialistický Sovietsky zväz, konštitučná monarchia Veľká Británia a Francúzska republika.

 Z víťazných veľmocí najviac vynikalo práve USA a Sovietsky zväz, ktoré po skončení vojny dávali ľudom nádej, že je koniec nezmyselnému zabíjaniu. Celý svet sa radoval, keď sa 25. apríla v Torgau pri Labe južne od Berlína po prvýkrát stretli vojská červenej armády a americké jednotky, ktoré sa priateľsky zvítali- pre všetkých ľudí to znamenalo jediné- mier a pokoj. Na jedno sa však zabudlo- nikto nemohol očakávať, že také veľké mocnosti ako USA a ZSSR sa uspokoja len s pocitom víťazstva, s víťazstvom totiž prichádza aj moc a kapitalistické USA a komunistické ZSSR mali úplne odlišné predstavy o svetovej hegemónií.

Charakteristika studenej vojny :
Studená vojna bola vlastne vojna, ktorú nikdy nikto nevyhlásil a ktorá sa nikdy oficiálne neskončila. Napriek tomu, že táto "tichá" vojna o Európu nikdy neprerástla do celosvetového vojnového konfliktu, zasiahla celý svet a každý človek na svete si ju veľmi dobre uvedomoval a trpel ňou. Napriek tomu, že už aj v minulosti existovali nevojenské konflikty, Studená vojna sa od nich v mnohom odlišovala, napríklad tým, že Studenú vojnu možno charakterizovať ako totálnu, teda jednoducho povedané, každá strana bola ochotná zájsť až do krajností a svojím konaním smerovala k úplnému víťazstvu, kde neexistovali žiadne kompromisy. Treba si uvedomiť, že na opačných stranách rieky stáli dve veľmoci, ktoré sa veľmi odlišovali- svojou ideológiou, režimom a predstavami o budúcnosti celého sveta. Jednalo sa hlavne o vojnou vyčerpanú Európu, ktorá sa zmietala medzi dvoma veľmocami, ktoré jej vnucovali svoj systém.

Uniforma + ostatné príslušenstvo bolo zapožičané z predajne ARMY SHOP so sidlom na ulici M. R. Štefánika 53/A Hlohovec.

Kontakt: TEL/FAX:033/73 023 92
              E-MAIL: dirni@stonline.sk 
NAHOR