LOGOSpojili sme tým JAPA  a tým kafkol a vytvorili sme pre Vás tento web.

 

Stalingradské listy - 4.časť

Tento telegram z 24. januára 1943 opisuje zúfalú situáciu obkľúčenej 6. armády v Stalingrade, ako aj odhodlanie bojovať až do konca. (Týmto 6. armáda urobila poslednú službu Ríši, lebo viazala mohutné sovietske sily až do posledného možného okamihu a tým poskytla ostatným armádam čas na potrebný ústup a opevnenie pozícií.)

Pevnosť je možné udržať už len niekoľko dní. Nedostatočné zásobovanie vysililo mužov a spôsobilo nepohyblivosť zbraní. Posledné letisko bude čoskoro stratené, tým poklesne zásobovanie na minimum. Dôvody pre príkaz udržania Stalingradu už neexistujú. Už teraz môžu Rusi na jednotlivých frontoch preraziť, pretože vypadli celé sektory následkom úmrtia mužov. Hrdinstvo veliteľov a vojakov napriek tomu nie je ešte zlomené. Aby som toto využil do posledného náboja, mám v úmysle krátko pred pádom vydať rozkazy pre všetky oddiely, aby sa organizovane prebili na juhozápad. Jednotlivé skupiny prejdú a za ruským frontom spôsobia zmätok. Ak ale zostanú stáť, určite všetci zahynú pretože aj zajatci umierajú hladom a zmrznutím. Navrhujem ešte letecky dopraviť von niektorých mužov, dôstojníkov a časti mužstva ako špecialistov kvôli ich využitie pre ďalší priebeh vojny. Rozkaz k tomu musí vyjsť skoro, pretože lietanie bude pravdepodobne umožnené už len po krátky čas. Dôstojníkov žiadam stanoviť menovite. Moja osoba sa pritom samozrejme vylučuje.

 Paulus v.r.

Nižšie uvedená odpoveď velenia.
Rádiová správa zachytená. Kryje sa plne s mojím návrhom, urobeným pred štyrmi dňami. Znovu prednesené Vodcovi. Vodca rozhodol:
1. Pokiaľ ide o porážku: Vodca si vyhradil posledné rozhodnutie. Žiadam preto, pošlite mi prípadne ešte raz rádiovú správu.
2. Pokiaľ ide o odlet vojakov z kotla: Vodca najprv odmietol. Žiadam, pošlite sem Zitzewitze, nech o tom ešte raz informuje. Vezmem ho so sebou k Vodcovi.

Zeitzler v.r.
 


NAHOR